Kojarz nas ze słowami: noclegi Stegna, pokoje Stegna, kwatery Stegna,

Drewnica - "Gdańska Głowa"

Miejscowość oddalona od Stegny o 15 km była kiedyś fortem obronnym należącym do Gdańska. Położona w zakolu rzeki Szkarpawy w miejscu jej odejścia od Wisły, oddzielonej śluzą " Gdańska Głowa". Do najważniejszych zabytków Drewnicy należą: wiatrak koźlak – drewniany z XVIII w., dom podcieniowy z XIX w. i na południe od wsi śluza "Gdańska Głowa"
( z wrotami odcinającymi Szkarpawę od Wisły – z końca XIX w.).

Śluza Gdańska Głowa położona jest w 0+200 kilometrze Szkarpawy (Wisły Elbląskiej) w gminie Stegna, woj. pomorskie. Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi rzeką Szkarpawą (od rz. Wisły do Zalewu Wiślanego) oraz ochrona terenów położonych nad Szkarpawą przed wielkimi wodami rzeki Wisły. Stopień został wybudowany w 1895r w ramach szerszego programu inwestycyjnego przebudowy ujścia Wisły (obejmującego m.in. wykonanie tzw. przekopu oraz odcięcie od Wisły tzw. Wisły Gdańskiej i Wisły Elbląskiej). Śluza została poddana remontowi kapitalnemu w latach 1998-99.

Śluza Gdańska Głowa jest śluzą komorową o konstrukcji betonowej, oblicowanej cegłą klinkierową z wrotami wspornymi dwuskrzydłowymi z mechanizmami o napędzie ręcznym. Komora jest napełniana i opróżniana przez kanały obiegowe, umieszczone symetrycznie w głowie górnej i dolnej. Zamknięcia kanałów stanowią zawory motylkowe o napędzie ręcznym. Wrota górne i dolne komory posiadają konstrukcję stalową nitowaną. Na wrotach znajdują się kładki komunikacyjne.
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna

* Zdjęcia i fragmenty informacji dotyczące śluzy Gdańska Głowa wykorzystano dzięki uprzejmości i za zgodą Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

więcej informacji na temat śluzy na stronie REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU >>

<< powrót do listy atrakcji

o nas   |    oferta   |    pokoje   |    dojazd   |    atrakcje   |    kontakt
regulamin użytkowania strony   |    polityka prywatności   |    mapa strony

realizacja: WaWMedia 2010