Kojarz nas ze słowami: noclegi Stegna, pokoje Stegna, kwatery Stegna,


Frombork
Dojazd: autobusem PKS do Elbląga potem autobusem lub pociągiem w stronę Braniewa, autobusem PKS do Krynicy Morskiej, a stamtąd statkiem przez Zalew Wiślany do Fromborka, samochodem

Miasto oddalone od Stegny o 76 km, składa się z dwóch odrębnych części. Na wzgórzu zalożono gród warowny – wewnątrz murów wzniesiona została katedra, pałac biskupi i dwie wieże (Kopernika i Radziejewskiego).

Wzgórze Katedralne we Fromboku należy do zabytków najwyższej klasy. Wielokrotnie niszczone i przebudowywane zachowało podstawowe elementy średniowiecznego założenia architektonicznego. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą tradycje historyczne i postać Mikołaja Kopernika. Wiele zgromadzonych zabytków wspaniałej przeszłości przyciąga do Fromborka ludzi z całego świata. Pragnąc służyć wszystkim zainteresowanym, gospodarze fromborskiego wzgórza udostępniają zwiedzającym liczne obiekty i wystawy.

Na Wzgórzu Katedralnym można podziwiać wiele zabytków dziedzictwa historii i kultury, m. in.:

noclegi Stegna, pokoje Stegna noclegi Stegna, pokoje Stegna noclegi Stegna, pokoje Stegna
  • Bazylika Katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła - najstarsza budowla fromborskiego wzgórza. Zbudowana w latach 1329-1388. Posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego (tzw. Kaplica Polska) - powstała ok.1500 r., Zbawiciela (zwana kaplicą Szembeka) - barokowa z 1735 r.
  • Dawny pałac biskupi to budowla gotycko-barokowa położona w południowo-wschodnim narożniku Wzgórza Katedralnego. Pałac spłonął w 1945 r., odbudowany w latach 1965-1970. Mieści główne sale ekspozycyjne Muzeum.
  • Wieża Kopernika - północno-zachodnia, najstarszy element fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. Zbudowana przed 1400 r., wyższe kondygancje wielokrotnie przebudowywane w XV-XVIII w., spalona w 1945 r., rekonstruowana - prace zakończono w 1965 r. Wieża była własnością Mikołaja Kopernika w latach 1504-1543. W wieży znajduje się ekspozycja pt. Gabinet uczonego doby renesansu - wystrój zabytkowego wnętrza ma przypominać pracownię Mikołaja Kopernika.
  • Dzwonnica zwana Wieżą Radziejowskiego - najwyższa budowla Wzgórza Katedralnego, gotycko-barokowa (XVI-XVII w.). Spłonęła w 1945 r. odbudowana w latach 1972-1973. W przyziemiu mieści się muzealne planetarium. Na wyższych kondygnacjach prezentowane są wystawy sztuki współczesnej. W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta - przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolic Fromborka.
  • Muzeum Mikołaja Kopernika – poświęcone jego pracy, do którego wchodzi się od strony dziedzińca katedralnego.
  • Warto odwiedzić też port żeglarski i przystań pasażerską. Port jest również miejscem odprawy granicznej, posiada status wodnego przejścia granicznego. Możemy stąd statkiem pasażerskim odbyć wycieczką do Krynicy Morskiej lub wodolotem do Kaliningradu.
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna

* Zdjęcia Wzgórza Katedralnego i fragmenty informacji wykorzystano dzięki uprzejmości i za zgodą działu informacji muzealnej MUZEUM we Fromborku.

więcej informacji na temat muzeum, historii, wystaw i wydarzeń na stronie Muzeum we Fromborku >>

trasa Stegna - Frombork na mapie >>

<< powrót do listy atrakcji

o nas   |    oferta   |    pokoje   |    dojazd   |    atrakcje   |    kontakt
regulamin użytkowania strony   |    polityka prywatności   |    mapa strony

realizacja: WaWMedia 2010