Kojarz nas ze słowami: noclegi Stegna, pokoje Stegna, kwatery Stegna,


Malbork. Zamek Krzyżacki

Dojazd: autobusem PKS do Malborka, samochodem

noclegi Stegna, pokoje Stegna Miasto oddalone od Stegny o 38 km. Malbork to dawna stolica zakonu krzyżackiego, największa gotycka warownia w Europie. Malborski zespół zamkowy o powierzchni 21 ha uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesiona rękami człowieka. W 1997 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i naturalnego UNESCO. Uznawany jest za arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Zamek w Malborku proponuje zwiedzającym szereg interesujących wystaw. Co roku w lipcu na zamku w Malborku organizowane jest widowisko plenerowe "Oblężenie Malborka".

noclegi Stegna, pokoje Stegna noclegi Stegna, pokoje Stegna noclegi Stegna, pokoje Stegna

Historia Zamku

14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł do Malborka swój urząd. Zamek awansował do roli stolicy jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Rychło okazało się, że w swojej dotychczasowej postaci nie może on spełniać nowych funkcji.

Trwająca blisko czterdzieści lat rozbudowa przekształciła dom konwentualny w silnie umocniony Zamek Wysoki. Otoczony głębokimi fosami i kilkoma pierścieniami murów obronnych zawierał szereg reprezentacyjnych pomieszczeń. M.in.: kościół Najświętszej Marii Panny powiększony o nowe prezbiterium i położoną pod nim kaplicę św. Anny - miejsce pochówków wielkich mistrzów. Dawne podzamcze także uległo rozbudowie, stając się obszernym i funkcjonalnym Zamkiem Średnim dostępnym dla rycerzy - gości z Europy Zachodniej.

Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, znajdował się tu Wielki Refektarz - największą salą na zamku, przykrytą pięknym sklepieniem palmowym, Infirmeria dla starszych i chorych braci oraz Pałac Wielkich Mistrzów. W XIV i pierwszej połowie XV wieku założono i rozbudowano trzecią część warowni - Zamek Niski zwany odtąd Przedzamczem. Umieszczono tu m.in. Karwan - wielką zbrojownię na działa i wozy bojowe, spichlerz nad brzegiem Nogatu oraz szereg budynków gospodarczych (ludwisarnię, stajnie, browar, etc). Przy jednym z nich znajdowała się kaplica św. Wawrzyńca, przeznaczona dla służby zamkowej. Całość otaczały fosy i mury obronne z licznymi wieżami, połączone z umocnieniami miasta Malborka.

noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna

* Zdjęcia, których autorami są B.L. Okońscy i fragmenty informacji dotyczące historii zamku wykorzystano dzięki uprzejmości i za zgodą działu promocji Muzeum Zamkowego w Malborku.

więcej informacji na temat muzeum, historii, wystaw i wydarzeń na stronie MUZEUM ZAMKOWEGO w MALBORK >>

Wydarzenia cykliczne.

Dla pasjonatów nauki na pewno interesujący będzie majowy Bałtycki Festiwal Nauki, w którym bierzemy udział od lat. W lipcu z kolei ma miejsce najbardziej widowiskowa inscenizacja bitewna w Polsce - Oblężenie Malborka. Raz na dwa lata, w pierwszą sobotę czerwca rozpoczyna się Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu. Co roku w tę jedną, majową "Noc Muzeów", Muzeum otwarte jest do późnych godzin nocnych. Zapraszamy na specjalne nocne zwiedzanie oraz dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy fire-show i teatralne. W okresie letnim na zamku organizowane są spektakle "Światło i dźwięk", które na każdym z uczestników pozostawiają ogromne wrażenie i przeżycie duchowe.

noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna

** Autorami zdjęć z "Oblężenia Malborka" są B.L. Okońscy

noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
trasa Stegna - Malbork na mapie >>

<< powrót do listy atrakcji

o nas   |    oferta   |    pokoje   |    dojazd   |    atrakcje   |    kontakt
regulamin użytkowania strony   |    polityka prywatności   |    mapa strony

realizacja: WaWMedia 2010