Kojarz nas ze słowami: noclegi Stegna, pokoje Stegna, kwatery Stegna,


Sztutowo. Muzeum STUTTHOF.

Dojazd: Żuławską Kolejką Wąskotorową, spacerem (20 min. od centrum Stegny), samochodem, który można pozostawić na parkingu przy muzeum.

Wieś gminna oddalona od Stegny o 2 km. Miejscowość głównie turytyczno-rolnicza.

Muzeum Stutthof - które powstało na miejscu istniejącego tu w czasie II wojny światowej hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.

noclegi Stegna, pokoje StegnaObóz Stutthof, który status "państwowego obozu koncentracyjnego" uzyskał dnia 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. Usytuowany niedaleko wsi Stutthof, w obrębie Wolnego Miasta Gdańska, w pierwszej fazie swojego istnienia obóz Stutthof miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego. To tu już od pierwszych dni wojny osadzano ocalałych z pogromów, jakie dokonywały specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w (Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und Sicherheitsdienst) Polaków i Żydów, elementów zagrażających opanowaniu przez III Rzeszę Pomorza Gdańskiego, do których zaliczano także chorych psychicznie. Ich również objęto akcją zagłady, prowadzoną w ramach tzw. "akcji oczyszczania" (Säuberungsaktion).

noclegi Stegna, pokoje StegnaJeszcze przed wojną działające na Pomorzu niemieckie "oddziały samoobrony" (Selbstschutz) sporządziły wykaz osób, według którego już od pierwszych dni wojny przystąpiono do masowych aresztowań. Osoby te w pierwszej kolejności miały zostać poddane planowej akcji eksterminacyjnej. "Akcją Tannenberg", której celem miała być likwidacja "polskiego żywiołu" na terenie Wolnego Miasta Gdańska miano przede wszystkim objąć przywódców społeczno – politycznych ludności polskiej z tego terenu, do których zaliczano polskie duchowieństwo, nauczycieli, członków Związku Zachodniego, Członków Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych działających na terenie Wolnego Miasta Gdańska i całego Pomorza Gdańskiego.

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof, uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w dniu 12 marca 1962 r.

noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna
noclegi Stegna, pokoje Stegna


* Zdjęcia archiwalne i fragmenty informacji dotyczące Obozu Stutthoff wykorzystano dzięki uprzejmości i za zgodą dyrekcji MUZEUM STUTTHOF.
** Autorem współczesnych zdjęć obozu jest Pan Wiesław Leszczyński

więcej informacji na temat muzeum, historii obozu, wystaw i wydarzeń na stronie MUZEUM STOTTHOF >>

trasa Stegna - Sztutowo na mapie >>

<< powrót do listy atrakcji

o nas   |    oferta   |    pokoje   |    dojazd   |    atrakcje   |    kontakt
regulamin użytkowania strony   |    polityka prywatności   |    mapa strony

realizacja: WaWMedia 2010